Radviliškiečiai permokėjo už šilumą – oficialiai teigia ekspertai iš VERT (Kainų komisija)

0
3261
Kuo vartotojams tikėti: rajono valdžios palaikomais šilumininkais ar ekspertais iš Vilniaus?
Nuo rytojaus savaitei sustabdomas karšto vandens tiekimas Radviliškio mieste.

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba pateikė oficialų komentarą į 2019 m. spalio 18 dienos „Radviliškio naujienose“ išspausdintą „Radviliškio šilumos“ straipsnį. Įmonės vadovas konservatorių partijai priklausantis Pranas Mickaitis teigia, kad dėl kainų šuolio kalta rinka, o jo bendrapartietis rajono meras Antanas Čepononis dėl įstatymų netobulumo kaltę verčia net Seimui. Institucijos pozicija – „Radviliškio šilumos“ vartotojai permokėjo, todėl turėjo jiems būti sugrąžinta permoka. Kuo tikėti radviliškiečiams – „makaronus“ ant ausų kabinančiais Radviliškio šilumininkais ar ekspertais iš Vilniaus?

Valdžios rupore kontraversiškas straipsnis

Spalio viduryje Radviliškio šilumininkai stengiasi vartotojams pudrinti smegenis ir kabinti makaronus ant ausų - tą dalyką jie sugeba idealiai
Spalio viduryje Radviliškio šilumininkai publikacijoje stengiasi vartotojams pudrinti smegenis ir kabinti makaronus ant ausų – tą dalyką jie sugeba idealiai.

Spalio viduryje rajono valdininkų gausiai finansuojamas savaitraštis paskelbė interviu su Savivaldybės įmonės vadovu P. Mickaičiu. Kaip autoritetas pakalbintas ir rajono meras A. Čepononis, kuris nuo 2012 metų iki 2015 metų įmonėje dirbo Abonentinio skyriaus viršininku. Pirmasis teigė, kad šių metų kainų augimas beveik 10 procentų yra natūralus dalykas, nes augo … kainos. Keistai nutylimas faktas, kad ne tik Šiaulių apskrities, bet visoje Lietuvoje dauguma šilumą gaminančios įmonės sumažino kainas. Tai lėmė stipriai susitraukusios biokuro kainos biržoje. Panašu, kad rajoną valdančių konservatorių partijos skyriaus pirmininkas,  A. Čepononis gina savo pavaduotoją skyriuje, bet ne rajono gyventojų interesus. Nepasikuklinęs jis kone pareikalavo perduoti visą atsakomybę savivaldai. Esant tokiam rajoninio lygmens mąstymui, panašu, kad kontroliuojančios įstaigos buvimas dar šiek tiek riboja šilumininkų savivalę.

Įmonė įpareigota sugrąžinti permokas

Nuo 2013 metų balandžio 1 dienos iki 2015 metų gruodžio 31 dienos „Radviliškio šilumos“ vartotojai permokėjo už tiekiamą šilumą – tai konstatavo VERT, labiau žinoma kaip buvusi Kainų komisija (jos nutarimą galima perskaityti čia). Kodėl Radviliškio šilumininkai ir rajono meras A. Čepononis bando suversti kaltę įstatymų leidėjams ir net pačios Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos specialistams dėl esą 2019/2020 metų šildymo sezono metu išaugusias kainas, jie neatskleidžia. Nuo 2012 metų pradžios iki 2015 metų, kai buvo išrinktas tiesioginiuose merų rinkimuose, A. Čepononis dirbo „Radviliškio šilumos“ abonentinio skyriaus viršininku. Tiesa, jo norą užimti įmonės direktoriaus pareigas tuo metu apribojo Valstybinė tarnybinės etikos komisija, neleidusi vienerius metus direktoriauti Savivaldybei priklausančiame UAB“e. Apie tai galite skaityti čia.

Šilumos kaina du kartus nustatyta vienašališkai

Pagal Šilumos ūkio įstatymą, VERT prižiūri šilumininkus. Savivaldybėms priskirta pareiga nustatyti šilumos kainas, o VERT tik patikrina, ar jos nustatomos laikantis teisės aktų nuostatų, ar nėra padaryta pažeidimų.

2017 metų lapkričio 23 dieną mero A. Čepononio vadovaujama rajono savivaldybė nustatė šilumos kainas, tačiau tų pačių metų gruodį šilumininkus prižiūrinčios VERT specialistai nutarė, kad Radviliškio rajono savivaldybėje šilumos kaina apskaičiuota su pažeidimais. Rajono politikai ir šilumininkai nereagavo į pastabas, tad 2018 metų metų sausį kaina buvo nustatyta vienašališkai.

Pirmos pamokos Radviliškio šilumininkai neišmoko ir vėl apsiskaičiavo. Tyčia ar ne, tėra tik kiekvieno vartotojo požiūrio klausimas į daromas Savivaldybės įmonės darbuotojų klaidas, už kurias radviliškiečiai privalo sumokėti iš savo kišenės. Antrą kartą Radviliškyje šilumos kainą VERT vienašališkai nustatė šių metų liepos mėnesį – po to, kai 2018 metų gruodžio 13 dieną politikai padarė pažeidimus ją nustatydami aukštesnę.

Oficialus VERT atsakymas į publikaciją „Šilumos kaina – vėl pigaus politikavimo pinklėse“

Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (toliau – Komisija) 2016 m. lapkričio 28 d. nutarimu UAB „Radviliškio šiluma“ (toliau – Bendrovė) buvo nustatyta šilumos bazinė kaina 3 metų laikotarpiui (galioja iki 2019 m. lapkričio 30 d.). Tuo metu buvo nustatyta, kad dėl šilumos kainoje įskaitytų ir faktiškai patirtų kuro įsigijimo sąnaudų skirtumo per 2013 m. balandžio 1 d. – 2015 m. gruodžio 31 d. laikotarpį Bendrovė gavo 183,6 tūkst. Eur papildomų pajamų ir ši suma turi būti grąžinama vartotojams, kainą mažinant ateities laikotarpiui. Neatitiktis tarp šilumos kainoje įskaitytų ir faktiškai patirtų sąnaudų kurui įsigyti susidaro dėl šilumos kainoje taikomų įsigyto prieš 2 mėnesius kuro kainų. Bendrovė taip pat buvo gavusi papildomų pajamų, kai pardavus apyvartinius taršos leidimus, investavo į turtą, tačiau šia suma nesumažino reguliuojamo turto vertės, dėl ko buvo nepagrįstai skaičiuojama šiam turtui nusidėvėjimo sąnaudos ir investicijų grąža.

Radviliškio rajono savivaldybės taryba 2016 m. gruodžio 22 d. sprendimu nustatė Bendrovei šilumos kainos dedamąsias pirmiesiems bazinės kainos galiojimo metams. Komisija 2017 m. sausio 20 d. nutarimu konstatavo, kad minėtu sprendimu šilumos kaina Bendrovei nustatyta be pažeidimų.

Komisija 2017 m. gruodžio 22 d. konstatuoja, kad Radviliškio rajono savivaldybės tarybos 2017 m. lapkričio 23 d. sprendimu šilumos kainos dedamosios antriesiems bazinės kainos galiojimo metams nustatytos su pažeidimais: neteisingai apskaičiuotos papildomos pajamos dėl šilumos kainoje įskaitytų ir faktiškai patirtų sąnaudų kurui įsigyti (Bendrovė skaičiavo, jog tai 317,41 tūkst. Eur suma, Komisija – 315,18 tūkst. Eur.). Komisijos 2018 m. sausio 25 d. nutarimu Bendrovei šilumos kainos dedamosios antriesiems bazinės kainos galiojimo metams buvo nustatytos vienašališkai, nes Radviliškio rajono savivaldybė neištaisė Komisijos nurodytų pažeidimų.

Radviliškio rajono savivaldybės taryba 2018 m. gruodžio 13 d. sprendimu Bendrovei šilumos kainos dedamąsias nustatė tretiesiems bazinės kainos galiojimo metams. Šiuo atveju, jau Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (toliau – Taryba) 2019 m. liepos 25 d. nutarimu vėl konstatuoja, kad šilumos kainos nustatytos su pažeidimais: neteisingai apskaičiuotos papildomos pajamos dėl šilumos kainoje įskaitytų ir faktiškai patirtų sąnaudų kurui įsigyti (Bendrovė skaičiavo jog tai 11,2 tūkst. Eur suma, Taryba – 9,2 tūkst. Eur.).

Komisija/Taryba laikotarpiu nuo 2010 m. iki 2019 m. 2 kartus šilumos kainas UAB „Radviliškio šiluma“ šilumos kainas nustatė vienašališkai.

0 0 votes
Article Rating
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments