Savivaldybės pagalba skolininkams primena pasityčiojimą

0
1620
Dariaus ir Girėno gatvės 15 name gyvenančio radviliškiečio Stasio bėdos prasidėjo, kai Savivaldybė nusprendė sutvarkyti namą, kuriame gimė ir augo Tėvas Stanislovas.
Įsigyk bilietusKETBILIETAI

Šventinis laikotarpis smagus ne visiems. Per šventinį laikotarpį radviliškietis Stasys Stankus neturi kuo labai džiaugtis – vyrą smaugia skolos, kurias bando iš jo išieškoti antstoliai. Panašu, kad vyras įsiskolino ne savo noru. Nors jis turi ir žalingų įpročių, bet prie 60-mečio finansinių bėdų nemažai prisidėjo ir Radviliškio rajono savivaldybės valdininkai. Pasirodo, kad Stasio nelaimei jis turi butą Dariaus ir Girėno 15 name, kuriame dauguma butų priklauso Savivaldybei.

Garbi vieta ramybės negarantuoja

Vyro bėdos prasidėjo tada, kai 2017 metais buvo nuspręsta renovuoti daugiabutį. Suprantamas ir aiškus valdininkų noras sutvarkyti namą. Jame Savivaldybė turi net penkis butus. Be to, šiame name ne tik gimė, bet ir augo vienas iš Radviliškio kilusių šviesuolių Tėvas Stanislovas. Tad Radviliškio centre stovintį pastatą suskubta tvarkyti ir renovuoti.

Tragedijos pradžia

2017 metais kovo mėnesį namui buvo sutvarkytas stogas. Tų pačių metų balandį statybininkai namą apšiltino ir apkalė gražiomis lentelėmis. Deja, už naujo gražaus fasado pasislėpė vieno žmogaus tragedija. Valdininkai Savivaldybės dalį sumokėjo iš karto. Jie tai galėjo nesunkiai padaryti, nes sąskaitose – keli milijonai eurų. Iš pradžių ir Stasys mokėjo mėnesines įmokas. Drausmingas mokėtojas jis buvo iki darbo praradimo. Kai vyras neteko darbo, skola pradėjo augti tarsi ant mielių.

Prašymas

Padengti už komunalinius mokesčius susikaupusias skolas sunkiai besiverčiantys žmonės gali prašyti savivaldybių. Kai daugiau nei 2 700 eurų dydžio skola pradėjo smaugti, Stasio dukra išdrįso tėvo vardu kreiptis pagalbos į Radviliškio rajono savivaldybės administraciją. Tiesa prašymą pasirašė pats Stasys. Jame buvo išdėstyti argumentai. Vyro nusivylimui, valdininkai pagalbos rankos nepuolė tiesti. Stasios dukra aiškino jiems, kad tėvas net gali prarasti gyvenamąjį būstą ir atsidurti gatvėje. Tokiu atveju vis tiek pati Savivaldybė patirtų finansinių išlaidų, nes reikėtų rūpintis bedarbiu benamiu. Tai tik šiek tiek suminkštino klerkų širdis ir prieš šventes jie skyrė 125 eurų dydžio vienkartinę išmoką.

Išmalda

Stasio dukra minėtos išmokos nelaiko išganymu. „Daug nesitikėjau, bet galvojau, kad bent jau pavyks gautais pinigais padengti skolą antstoliams. Deja, tėvui skyrė grašius, ir nežinau, nei juoktis, nei verkti“, – sakė Stasio dukra. Jauna moteris rodo įvairius raštus, įskaitant ir antstolės Vaivos Šimkienės skolos išieškojimo raštą. Skolos išieškomos įmonės „Mano būstas“ naudai. Reikalaujama sumokėti skola – 366,59 euro. Atlyginimas antstolei – 73,87 eurai. Moters teigimu, tėvo galimybės susimokėti skolą šiuo metu yra labai menkos.

„Jis bedarbis, iš biržos gauna bedarbio išmoką, kuri siekia 200 eurų. Tai gerai, kad pandemija, nes anksčiau nei tiek nemokėjo. Tvarkau neįgalumo dokumentus tėvui, tačiau nesuvokiu valdininkų veiksmų. Ar tikrai taip jie gali elgtis?“, – retoriškai klausė moteris.

Komisija

Kokio dydžio išmoką skirti Stasiui, sprendė 6 asmenų komisija, kuriai pirmininkavo Socialinės paramos skyriaus vedėja Rasa Miškinienė. Beje, komisijoje nare taip pat buvo ir Nijolė Žilvytienė. Būtent ji atstovavo Savivaldybę, kai Dariaus ir Girėno 15 daugiabučio namo susirinkime buvo pritarta renovuoti namą. Akivaizdu, kokią lemiamą reikšmę turėjo valdininkė, nes name iš 8 butų 5 priklauso Savivaldybei. Jei Stasys nebūtų su tuo sutikęs, pagal įstatymą jis netektų ne tik teisės prašyti kompensacijos kurui (malkoms), bet ir kreiptis dėl kitų paramos formų: modernizacijos kredito ar palūkanų padengimo.

Motyvai

Savivaldybės administracijos atstovė spaudai Eligija Zoltnierienė įvardijo minėtos komisijos apsisprendimo motyvus.

Pagrindinis ir vienintelis motyvas – Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams teikimo Radviliškio rajono savivaldybėje tvarkos aprašo 41.7 punkto nuostata. Ji nurodo, kad vienkartinė piniginė parama gali būti skiriama kitais atvejais, kurių neįmanoma numatyti asmeniui (arba šeimai) pateikus motyvuotą prašymą bei dokumentus, pagrindžiančius vienkartinės piniginės paramos skyrimo būtinumą, pašalpos dydis – iki 1 VRP dydžio, kai pajamos vienam šeimos nariui arba vienam gyvenančiam asmeniui neviršija 3 VRP dydžių.“

Biurokratai

Panašu, kad bet didžiausios metų šventės nesuminkština biurokratų širdies. Teisės aktai nedraudžia valdininkams padėti žmonėms. Dar daugiau. Radviliškio rajono savivaldybė jau keli metai iš eilės kasmet neišnaudoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirtų asignavimų socialinės paramos sričiai. Rajoną valdantys konservatoriai nuolat giriasi sutaupę milijonus eurų, tačiau kai reikia padėti žmogui, deja, jie neskuba ištiesti pagalbos rankos.

Socialinės paramos ir darbo ministerija informuoja, kad savivaldybės gali padėti žmonėms ir finansuodamos jiems modernizacijos kreditą ir palūkanas. Tam reikia, kad asmuo kreiptųsi į savivaldybės administraciją dėl kredito, paimto daugiabučiam namui atnaujinti (modernizuoti), ir palūkanų apmokėjimo. Tyčia ar netyčia, bet valdininkai nutylėjo šią galimybę, nors galėjo realiai padėti skolų smaugiamam Stasiui išsikapstyti iš finansinės duobės, į kurią patys ir pastūmėjo.

TvirtovėLtvirtovės pramogos

Palikti komentarą

avatar