Šildymas radviliškiečiams galėjo kainuoti mažiau

0
1040
„Radviliškio šiluma“ vadovas P.Mickaitis (antras iš dešinės) nebuvo patenkintas svečių vizitu. Savivaldybės įmonės direktorius netgi nevengė klaidinti svečių „kabindamas makaronus ant ausų“.

„Radviliškio šilumos“ direktorius Pranas Mickaitis – Mikė melagėlis ir meistriškas akių dūmėjas. Tokie epitetai gali suktis galvoje, sužinojus kaip savivaldybės įstaigos vadovas suka uodegą, bandydamas visus įtikinti, kad šildymo kainų šuoliai – neišvengiami. Aiškėja, kad rajono gyventojus šiemet galėjo pasiekti mažesnės šildymo sąskaitos, jei tik P. Mickaitis laiku būtų paklausęs išmintingų patarimų.

Priekaištai

Praėjusią savaitę šilumą gaminančioje ir karštą vandenį tiekiančioje „Radviliškio šilumoje“ apsilankė trys Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariai. Tai nebuvo eilinė ekskursija. Valstietis vicemeras Vytautas Krikščiūnas, komitetui vadovaujantis pirmininkas socialdemokratas Saulius Luščikas ir nepartinis Gediminas Lipnevičius susitiko su Savivaldybės įmonės vadovu Pranu Mickaičiu. Šis nebuvo labai sužavėtas politikų vizitu. Jam teko ne tik supažindinti su technologiniu gamybos procesu, bet ir atremti nepatogius klausimus apie dešimtadaliu didėjančias šildymo kainas.

Kainų pasiutpolkė drasko gyventojų pinigines, o įstaigos vadovas taip pat neturi gerų žinių. P.Mickaitis politikams dėstė, kodėl kaina didės 10 procentų. Investicijų ir kaimo reikalų komiteto nariai buvo informuoti apie stipriai išaugusias elektros kainas. Direktorius taip pat minėjo ir biokuro biržoje perkamos medžio skiedrų pabrangimą. 

Aiškėja, kad įmonės vadovas turėjo progą pasielgti racionaliai. Dar rudenį jis buvo paragintas iš anksto nusipirkti daugiau biokuro, imtis kitų priemonių, siekiant mažinti šildymo kainų pabrangimą. Deja, P. Mickaitis šiems patarimams liko kurčias.

Patarimas

Savivaldybės įmonei politikų dėmesio tikrai nestigo. Tarkim, V.Krikščiūnas įstaigoje apsilankė vos tik pradėjo eiti mero pavaduotojo pareigas. Vasaros pabaigoje kartu su vietos ūkininkais į įmonę atvykę vicemeras pateikė ne vieną pasiūlymą, kuris leistų sumažinti šilumos kainą. „Ar turite vietos, kur laikyti, ir ar turite laisvų lėšų nusipirkti biokurą dabar?“, – konkrečius klausimus P.Mickaičiui tada uždavė vicemeras. Išgirdęs teigiamus atsakymus, politikas pasiūlė pirkti brangesnėmis kainomis, nei vasaros pabaigoje buvo pasiūla. 

„Pirkite po 20 eurų dabar (rugpjūčio pabaiga-rugsėjo pradžia, prieš pat šildymo sezono pradžią – red.), nes kaina tikrai stipriai išaugs“, – siūlė V.Krikščiūnas, kai įmonė biokurą pirko po 15-17 eurų už MGW. Direktorius teisinosi, kad nenori rizikuoti. Esą nežino, kokios kainos bus viduržiemį. Laikas parodė, kad kainos šovė į dangų, o įmonė už biokurą moka daugiau nei būtų mokėjusi tuo atveju, jei būtų pasinaudojusi vicemero patarimu. Be to, valdančiosios koalicijos atstovas, valstiečių frakcijai priklausantis politikas P.Mickaičio prašė daugiau išnaudoti savo krašto ūkininkų pagalbą tiek dėl medienos skiedrų, tiek dėl grūdų išvalų deginimo gaminant šilumos energiją. Tokiu būdu irgi būtų galima būtų mažinti šilumos kainą gyventojams.

Klaidinimas

Apsilankymo metu mero pavaduotojas V.Krikščiūnas su kolegomis iš komiteto norėjo išgirsti priežastis, kodėl nebuvo atsižvelgta į rudenį duotus patarimus. Konservatorių partijos vietinio skyriaus pirmininko pavaduotojas P.Mickaitis išsakė absurdiškiausius paaiškinimus. Anot jo, biokuro pardavėjas bet kada gali atsisakyti sudaryto sandorio, jei tik jam tai nenaudinga, sumokėdamas vos 1 euro dydžio baudą. Politikai buvo apstulbę netikėdami tuo, ką girdi, tad tikslinosi: teiravosi, ar tai tikrai gali būti tiesa. P.Mickaitis nė nemirktelėdamas pakartojo tą pačią istoriją apie 1 euro dydžio baudą.

Už sandorių nutraukimą solidžios baudos

Nepriklausomos BALTPOOL biokuro biržos pardavimų skyriaus vadovas paneigė P. Mickaičio žodžius apie 1 euro dydžio baudą. Anot eksperto, BALTPOOL ir buvo sukurta, kad būtų išvengta bet kokių piktnaudžiavimų. Esanti sistema reikalauja biokuro pardavėjui ir pirkėjui palikti po penkis procentus dydžio užstatą nuo sandorio sumos. O jei pasirašoma sutartis po biržoje sėkmingai sudaryto sandorio, tai biokuro pardavėjas papildomai į BALTPOOL sąskaitą privalo įnešti dar penkis procentus, tai yra iš viso 10 procentų nuo sudarytos sutarties. „Per beveik dešimt BALTPOOL gyvavimo metų žinau tik vieną atvejį, kai pardavėjas matydamas, kad ilgalaikis kontraktas jam ekonomiškai nenaudingas, jį nutraukė. Teismas už tai priteisė pusės milijono eurų baudą. Ji buvo gerokai didesnė, nei biokuro pardavėjas galėjo gauti naudą iš didesnių biokuro kainų, vienašališkai nutraukdamas sandorį, sudarytą mažesnėmis kainomis. Tai daryti paprasčiausiai neapsimoka“, – komentavo BALTPOOL prekybos skyriaus vadovas. Tiesa, patvirtino ir jis, kad bet kokią sutartį sandorio šalys gali nutraukti abiejų šalių susitarimu. Ir tam įtakos jau nebeturi BALTPOOL birža, kuri tik tarpininkauja tarp biokuro pirkėjų ir pardavėjų sudarant sandorius.

Kvailinimas

Straipsnio autoriui reikėjo net tris kartus klausti, ar šilumą gaminančios įmonės vadovas tikrai politikams sakė, kad sandorį panorėjęs nutraukti biokuro pardavėjas sumoka vos vieno euro baudą. Tik iš trečio karto P.Mickaitis prisipažino, kad taip sakęs, bet iš karto pridūrė, kad tai galėjo būti nesusipratimas. „Jie tikriausiai manęs nesuprato. Pirma, turime kalbėtis tais pačiais terminais ir naudoti tuos pačius žodžius. Jei man sakoma, kad pirkčiau kurą už dvidešimt eurų vienetui, turime pasakyti, ko. Ar tai megavatvalandė, ar tai tne (tona naftos ekvivalento – energetinės vertės matavimo vienetas biokuro vertei įvertinti – red.)?“, – teisinosi „Radviliškio šilumos“ direktorius. Be to, jis apkaltino vicemerą politikavimu, ruošimosi artėjantiems rinkimams ir net viešų ir privačių interesų painiojimu. 

„Tas žmogus jau ruošiasi rinkimams, todėl pradėjo politikuoti, ką ir kokiomis kainomis turiu pirkti. Man atrodo, kad prastūminėja savo interesus kaip ūkininkas, nes nori, kad degintumėme grūdų išvalas pas mus. Bet juk technologiškai turėsime problemų. Skirtingos išvalų ir medžio skiedrų degimo procedūros ir panašiai. O kodėl Pakruojis degindamas pusvelčiui gaunamas grūdų išvalas pagamina brangesnę šilumos energiją“, – retoriškais pamąstymais pabaigė „Radviliškio šilumos“ direktorius P.Mickaitis.

Degina ir grūdų išvalas

Vicemeras V.Krikščiūnas tikino, kad aplinkosaugininkai draudžia išpilti išvalas miškuose, o ant dirvožemio berti ūkininkai negali dėl išvalose esančių piktžolių sėklų. Todėl dalis ūkininkų išvalas parduoda ar net dykai veža deginimui į Pakruojį. Kad Pakruojo šilumininkai iš tikrųjų perka iš ūkininkų grūdų išvalas, patvirtino šios įmonės direktoriaus pavaduotojas Jonas Bumelis. Jis sakė: „lyginant grūdų išvalas su mediena, tai nedaug kuo skiriasi. Tai ta pati celiuliozė. Energetinė vertė iš tikrųjų labai panaši, žinoma, su sąlyga, kad išvalos nėra per drėgnos. Pačios geriausios yra nuo „kombaino“. Aišku, yra tam tikrų niuansų. Tarkim, grūdų išvalų pelenų lydymosi temperatūra yra gerokai žemesnė nei medžio skiedrų ir į katilą įmetus didelį kiekį išvalų, pelenai pasidaro tarsi didelis lydyto stiklo gabalas ir atsiranda problemų, kai reikia nuvalyti. Bet jei pamaišant nedideliais kiekiais, viskas yra gerai. Šiais metais už toną mokėjome maždaug po eurų, ir pats ūkininkas mums pristato. Grubiais skaičiavimais, 1,5 tonos išvalų prilygsta maždaug tonai medžio skiedrų. Aišku, vien su išvalomis katilo maksimalios galios neišgauname ir deginti jas gali tik tada, kai reikia mažiau energijos.“

 

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia