Skamba netikroviškai, tačiau Radviliškyje būtent taip ir yra. Rajono politikai komiteto posėdžiuose pritarė geriamo vandens ir nuotekų tvarkymo kainos didinimui. Gyventojai už vandenį mokės beveik dešimtadaliu daugiau, bet Gražionyse ir Aukštelkuose auginamoms kriuksėms skiriamos dotacijos vandens kainos tiek nepadidins. Bendra geriamo vandens kaina didės apie 9 procentus, o augimą daugiausiai sudaro darbo užmokestis bei amortizacinis nusidėvėjimas. Tačiau visai netyčia pokalbiuose atsiskleidė, kad kiaules auginantis ŽŪB “Gražionių bekonas” už vandenį moka dvigubai mažiau nei nustatyta.
Su “Radviliškio vanduo” atsakingais specialistais susisiekti nepavyko, tačiau remiantis įmonės tinklalapyje parengta informacija 2017 metais Kalnelio Gražionių vandenvietėje išgauto vandens pardavimo kaina buvo 1,16 euro už kubinį metrą. Iš viso 2017 metais ten parduota arti 50 tūkstančių kubų vandens. Nors politikai teigia, kad vandens kainos dotacija yra siekiama bent jau išlaikyti nenuostolingą vandens gamybą šioje vandenvietėje, Savivaldybės įmonės skaičiai rodo, kad tai netiesa. Įmonės tinklalapyje pateikti duomenys rodo, kad nuo 2015 metų ten vandens gamyba buvo nuostolinga.
“Radviliškio vandenyse” dirbančiui projektų vadovui Jonui Povilaičiui apie dotaciją kiaulėms nebuvo jokia naujiena. Jis teigė, kad rajono valdžia Savivaldybės įmonę dotuoja dėl “Gražionių bekonui” tiekiamo dvigubai pigesnio vandens nuo “neatmenamų laikų.” Jis paaiškino, kad prieš kurį laiką Tarybos sprendimu nutarta dotuoti vandens kainą žemės ūkio įmonėms, kurios per mėnesį sunaudoja daugiau nei 1 tūkstantį kubinių metrų. Tiesa, dvi kadencijas vicemeru dirbęs valstiečių politikas nebuvo garantuotas dėl skaičių. Be to, jis pasidžiaugė, kad nereikia tvarkyti nuotekų – esą kiaulininkai su jomis patys susitvarko. Bet tą tvarkymo būdą dažnu atveju pajunta ne tik aplinkinės gyvenvietės, bet ir Radviliškio miestas.
Tad kol kas realybė pakankamai karti. Politikai lengva ranka dotuoja vandenį kiaulėms, bet ne gyventojams. Tiesa, kaip dotaciją rajono valdžia visai neseniai Savivaldybės įmonei atidavė paviršinio lietaus surinkimo tinklus, ko pasėkoje šiemet “Radviliškio vanduo” privalėjo padidinti kainą. Be to, valdininkai ir politikai labai kategoriškai pasisako prieš bet kokių nuolaidų suteikimą gyventojams. Pavyzdžiui, jei asmuo paprašo sumažinti žemės mokestį dėl sunkios materialinės padėties, politikai atkerta, kad jie galėtų ją parduoti, o ne laikyti. Kaip sakoma D.Orvelo knygoje, egzistuoja “Gyvulių ūkis”. Radviliškio atveju, deja, bet valdo ant dviejų kojų pradėjusios vaikščioti kiaulės, bet politikai su kiauliška sąžine.
Kiaules auginančios bendrovės atstovų ir direktoriaus pakalbinti nepavyko.