Apkartus medonešiui dumia į Seimą

0
3925
Kol A.Čepononis rajonui vadovavo, ES lėšos milijonais taip buvo įsisavinamos, kad liko neaišku, kas ir kiek prisisavino", jog įvairių dydžių privačios trobelės įvairiose Lietuvos vietose išdygo.

Nenumaldomai artėja diena, kai rudenį bus renkamas Seimas. Į jį patekti panoro ir šeštą kadenciją Radviliškio rajonui vadovaujantis meras Antanas Čepononis. Pernai savivaldos rinkimuose jis su komanda žadėjo atiduoti visas jėgas rajono labui bei sukurti 1000 naujų darbo vietų, tačiau neišbuvęs nė pusės kadencijos, pusto padus į sostinę. Kyla klausimas: kiek charizmatiškas politikas nuoširdžiai Seime atstovaus rajoną? O gal ilgamečiui rajono vadovui labiau maga tiesiog užsitikrinti „priešlaikinę sočią ir orią pensiją“?

Pradžia

Niekas nepaneigs, kad charizmatiškas rajono vadovas yra geras administratorius ir turi sukaupęs milžinišką darbo patirtį savivaldos lygmenyje. Taip vadinamajam krikdeminiam konservatorių partijos sparnui priklausantis politikas rajono valdymą į savo rankas perėmė 2003 metais, kai vos keturis balsus iš 27 iškovoję krikdemai suformavo valdančiąją Tarybos daugumą. Tuo metu, 2004 metais, Lietuva tapo pilnateise ES nare, o struktūrinių fondų lėšos gerokai papildė ne tik centrinės valdžios, bet ir savivaldybių biudžetus. Radviliškis nebuvo išimtis. Tarsi nesustabdomas kaip pavasarinis upės potvynis rajoną užplūdo milijonai litų, o vėliau ir eurų įvairių projektų finansavimui. Nereikia net abejoti, kad nė vienas litas nebuvo išleistas be A.Čepononio žinios. 

Oficialiai – kone beturtis
 

Oficialiai A.Čepononio turtai niekuo neišsiskiria. Šiuo metu neturi net nuosavo namo. O ir pirtelę prie Arimaičių ežero dalinasi su, kaip politikas sako, geru bičiuliu verslininku. Į Seimą jis bando pakliūti jau ne pirmą kartą. Kadangi savivaldos politikoje dalyvauja nuo 1995 metų, A.Čepononis kiekvieną kartą kandidatuodamas privalėdavo deklaruoti turimą savo šeimos, įskaitant ir kartu gyvenusių nepilnamečių vaikų, turtą. Oficialiai deklaruojamas turtas nėra labai didelis. 

Kai 1997 metais politikas kandidatavo į rajono Tarybą, Valstybinės mokesčių inspekcijos deklaracijoje įvardinta, kad jo, jo sutuoktinės ir visų vaikų turto vertė siekia 105 tūkst. 766 litus. Tuomet A.Čepononis ėjo  Savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėjo pareigas. Sprendžiant iš vėlesnių deklaracijų, politikas turėjo pasižymėti arba ypatingu išlaidumu, arba pavydėtinu gebėjimu paslėpti turtą taip, kad net VMI tikrintojai nieko nesuuostų. Po trijų metų tuometinio skyriaus vedėjo su žmona ir vaikais bendro šeimos turto vertė siekė 115 tūkst. 766 litus.

2002 metų pabaigoje A.Čepononio ir jo šeimos turtas stipriai ūgtelėjo – bendra vertė padidėjo iki 195 tūkst. 766 litus. Maža to, tuomet valdininko duoną krimtęs būsimasis meras nurodė turintis daugiau kaip pusė šimto tūkstančių grynaisiais. 

Keistenybės

A.Čepononį bei jo šeimą, panašu, pradėjo lankyti aitvarai po pirmosios jo kadencijos. Nors 2007 metais politikas nurodė turto turintis tik už 21 tūkst. 802 litus, bet grynųjų suma ir kitos ne bankuose laikomos lėšos nepadoriai didelės – net 111 tūkst. 592 litai. Tuo metu A.Čepononio metinė alga buvo 59 tūkst. 434 litai, iš kurių dar 18 tūkst. 407 litų atitekdavo valstybei. 

Maža to, 2007 metais meras deklaravo nusipirkęs butą Vilniuje, namą Radviliškyje ir dar vieną sklypą Radviliškio rajone. Tuo metu nekilnojamo turto kainos buvo pasiekusios piką. Ar kas galėtų patikėti, kad visa tai galėjo būti verta šiek tiek daugiau nei 20 tūkst. litų? Todėl suabejojęs pateiktų duomenų tikrumu, „Šiaulių krašto” savaitraštis 2007 metų pabaigoje, atliko žurnalistinį tyrimą, atskleidusį politiko šeimos narių gausius turtus. 

Tyrimas

A.Čepononio deklaracijos nerodo ypatingo dosnumo artimiausiems šeimoms nariams. Tyrimą atlikusi žurnalistė Jadvyga Buivydienė išsiaiškino, kad Subačiaus g. esantį sklypą A.Čepononis dovanojo dukrai Simonai. Tuo metu 5,26 aro sklype buvo statomas namas. Politikas buvo dosnus ne tik vienai iš dukrų, bet ir sūnui Tomui. 

Kaip minima J.Buivydienės straipsnyje „Radviliškio mero šeimai turtą neša aitvarai”, Tomui tapus pilnamečiu, jo turtai pradėjo augti kosminiu greičiu. Jaunuolis, vos spėjęs sulaukti pilnametystės, iš tėčio dovanų gavo dviejų kambarių butą Palangoje, Mėtų skersgatvyje, kurį A.Čepononis 1998 metais nusipirko. 2005 metais Tomas pats nusipirko dviejų kambarių butą Palangoje, Medvalakio gatvėje ir trijų kambarių butą Vilniuje, Taikos gatvėje naujos statybos daugiabutyje. 2006 metais mero sūnus taip pat įsigijo 1,44 hektarų žemės sklypą Anykščių rajone, prie Karališkių ežero. Tuo metu pagrindine mero sūnaus darboviete buvo nurodyta Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“.

Kaltinamųjų suole

Mero ir jo šeimos narių turtai bei aplinkybės sudomino ne tik žiniasklaidos atstovus, bet patraukė ir STT pareigūnų dėmesį. Jų akiratyje buvo ne tik A.Čepononis, kuris gyrėsi turintis gerų pažįstamų verslininkų, bet ir jo bendrapartiečiai. Tuo metu sklido kalbos, kad Radviliškyje konkursus sugeba laimėti net bankrutuojančios bendrovės, kurių sąskaitose – praktiškai jokių lėšų. Sutapimas, ar ne, bet sėkmės lydimas bendroves valdė A.Čepononio bendrapartiečiai. Nenuostabu, kad 2011 metų gruodį A.Čepononiui ir kitiems jo parankiniams STT uždėjo antrankius, o teismas mėnesiui juos uždarė Šiaulių izoliatoriuje.

Kartu su A.Čepononiu kaltinimai buvo pareikšti daugeliui kitų asmenų. Teismo posėdžio metu paaiškėjo, kad meras savo darbo kabinete, girdint kitiems asmenims, spaudė įmonės „Leo Statyba“ darbų vadovą Leoną Šeštoką pasirašyti darbų atlikimo aktus už 220 tūkst. litų. Tiesa, realiai darbų buvo atlikta vos už 20 tūkst. litų. Pinigai buvo reikalingi konservatorių politikų valdomai įmonei išgyventi – apsisaugoti nuo galimo bankroto. Be to, įmonės savininkai nuolat ieškojo būdų didinti projekto sąmatą atliekant „nenumatytus darbus“.

Teismai išteisino A.Čepononį. Bet ne todėl, kad nieko nebūtų padaręs, o todėl, kad teismas nusprendė mero kabinete filmuotą medžiagą laikyti neteisėtai surinktais įrodymais ir jais nesiremti baudžiamojoje byloje. 

Buvęs Šeduvos apylinkių seniūnas Liudas Vedeckis viešai kaltino A.Čepononį pavogus biudžeto lėšas. 2019 metų balandį L.Vedeckis rašė, kad tuometinis Švietimo skyriaus vedėjas iš Muzikos mokyklos pavogė 60 tūkst. litų. Paprašytas pakomentuoti, ar imsis kokių nors teisinių priemonių dėl tokių viešai išsakytų teiginių, A.Čepononis atrašė, kad “negaiš laiko liguistiems svaičiojimams apie seniai praėjusius laikus.” Toks kandidato į Seimą požiūris į kaltinimą biudžeto lėšų vagystėmis, švelniai tariant, atrodo keistai.

Ryšiai teisėsaugoje

A.Čepononio pažįstamų tarpe yra ne vienas labai svarbus asmuo, galėjęs padėti išsukti nuo didelių nemalonumų. STT atliekamą ikiteisminį tyrimą prižiūrėjo gerai politiko tėvą pažįstantis prokuroras Virginijus Kulikauskas. Beje, su šiuo prokuroru A.Čepononį siejo tas pats medžiotojų būrelis “Briedis”. Nors jam vadovauja socialdemokratas Jonas Pravilonis. Būrelyje be nušalintojo mero dalyvavo ir tuometinis meras Darius Brazys. Tad paaiškėjo, kad V.Kulikauskas bendrauja ir su daugeliu mero bendrapartiečių, nepaisant tuo metu vykdomo ikiteisminio tyrimo. Už tai prokurorą nubaudė jo viršininkai.

Keistus sutapimus ne kartą komentavo Povilas Urbšys, buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas. „Nuo pat ikiteisminio tyrimo pradžios prokuroras žino vidinę virtuvę. Tik jis nusprendžia, kokių veiksmų reikia imtis, ir jei padaromos klaidos, kurios leidžia kaltinamiesiems išsisukti, tai kyla minčių, ar tos klaidos nebuvo padarytos tyčia“, – viešai klausimą kėlė P.Urbšys. Tiesa, su išteisinamuoju teismo nuosprendžiu prokurorai nebuvo linkę sutikti – jis buvo apskųstas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Keistų sutapimų yra ir daugiau. Didžiulėje teisėjų korupcijos byloje vienas iš sulaikytųjų – Apeliacinio teismo teisėjas Viktoras Kažys. Jis buvo vienas iš trijų teisėjų kolegijos narių, kuris nagrinėjo prokuroro apeliacinį skundą dėl A.Čepononio išteisinimo. Apeliacinis teismas paliko galioti politiką išteisinantį Šiaulių apygardos teismo sprendimą. 

Apkaltintas 60 tūkst. litų vagyste iš Muzikos mokyklos, A.Čepononis atsakė, kad “negaiš laiko liguistiems svaičiojimams apie seniai praėjusius laikus”.

Verslas

Dažnai savo turtų kilmę kandidatas į Seimą pateisindavo verslumu. Taip, būtent verslumu, esą kaime jaučius augino, kopūstus pardavinėjo, į Vidurinės Azijos šalis skraidė. Nors oficialiai į verslą tik vieną kartą koją buvo įkišęs. 2012 metais, kai teismai jį nušalino nuo Radviliškio rajono vadovo pareigų, A.Čepononis tapo UAB  „Pirus“ akcininku. Vėliau leido įmonę registruoti jo gyvenamuoju adresu Radviliškyje, Gedimino gatvėje. Įmonės deklaruojama veikla – drabužių siuvimas. Nieko nuostabaus, nes kažkada Radviliškis garsėjo ne tik geležinkelių ar automobilių turgumi, bet ir siuvyklomis.

Garsi politiko pavardė didelių pajamų nežadėjo.  Įmonė „ištempė“ vos trejus metus.  įmonei bankroto bylą inicijavo darbuotoja, kuriai UAB „Pirus“ buvo skolinga 1033,82 eurus. Nuo 2012 metų iki 2015 metų A.Čepononis negyveno iš įmonės veiklos, o darbavosi Savivaldybės įmonėje “Radviliškio šiluma”.

Šiaulių apygardos teismas 2016 metų vasario mėnesį iškėlė mero gyvenamojoje vietoje registruotai įmonei bankroto bylą, areštuodamas ir visą jos turtą. 2016 metų pabaigoje įmonė buvo išregistruota iš Juridinių asmenų registro, kaip bankrutuojanti.

Nuostoliai dėl Seimo

Jei A.Čepononis pateks į Seimą, nesvarbu, ar vienmandatėje, ar daugiamandatėje apygardoje, Radviliškio rajono savivaldybės mero perrinkimas biudžetui gali kainuoti apie pusę milijono eurų. Tai išlaidos, kurių būtų galima išvengti ir valstybė galėtų investuoti į kur kas svarbesnius dalykus. Pavyzdžiui, apleistos mokyklos remontą ar žvyrkelio atkarpos išasfaltavimą, medikų ar mokytojų atlyginimo kėlimą ir panašiai. Ne kartą ir ne du pats politikas akcentavo, kad sveikata, vaikai su anūkais jam yra kur kas svarbesni. Žurnalistų klausinėjamas apie sukauptus turtus, politikas 2007 metais tvirtino, kad suplanuotus pirmos kadencijos darbus baigs per antrąją kadenciją. O tada jau užleis kelią kitiem. Tą patį kartojo ir 2016 metais sakydamas, kad tai bus jo paskutinė kadencija, nors 2019 metais ir vėl kandidatavo. Ne visi merai tokie: kaimyninių savivaldybių merai yra viešai pareiškę, kad susilaiko nuo tokių žygių, nes jiems kur kas sąžiningiau atrodo į Seimą eiti, būnant laisviems nuo mero regalijų.

Komentaras

Kai oficialiai A.Čepononis pasiskelbė apie kandidatavimą, jis raštu kreipėsi į rajono redakcijas prašydamas paisyti jo kaip kandidato į Seimo narius teisių ir interesų. Taip pat jis pažadėjo atsakyti į visus rūpimus klausimus. Kandidatui į Seimą birželio viduryje buvo išsiųsti klausimai, įskaitant ir jam ir jo artimiesiems priklausantį turtą. Deja, praėjus pusantro mėnesio, politikas kol kas nesiteikė atsakyti, kam buvo perduotas turtas ir kas konkrečiai jį valdo.

Asta VOLKOVAITĖ, redaktorė, LŽS narė.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia