Iš kūdikio kraitelės – nemalonus korupcijos kvapelis

0
1478

Šiaulių miesto politikams labai rūpi, kad šiauliečių šeimos kuo daugiau gimdytų vaikų. Todėl prieš pusantrų metų sugalvojo paremti kiekvieną atžalos susilaukusią miestiečių šeimą. Už kiekvieną gimusį kūdikį – kraitelė dovanų. O dovanos ne tokios jau ir menkos: politikai nubalsavo, kad paspirtis šeimai būtų ne didesnė nei 300 eurų.

Vietos politikų gestas labai geras, nes savivaldybė neprivalo skirti pinigų už gimdymus. Už kiekvieną gimusį vaiką valstybė sumoka 429 eurus.  Tačiau gražus ir sveikintinas tik politikų požiūris, nes sprendimo įgyvendinimas neatrodo labai skaidrus, koks turėtų būti.

Analizuojant viešųjų pirkimų dokumentus, galima pamanyti, kad Šiaulių politikai rengiasi neregėtam gimstamumo bumui. 2018 metais įvykdyti trys viešieji pirkimai ir iš skirtingų įmonių buvo planuojama įsigyti 285 vienetus kūdikio kraitelių. Iš “Prosapia” už 11 tūkst. 879,78 EUR nupirkta 40 kraitelių, iš “Atidus” už 8000 tūkst. Eur – 32, o iš “A.Šakalienės” IĮ už 47 tūkst. 999,49 Eur – 213 vienetų. Pirmosios dvi pardavė vieną kraitelę už beveik tris šimtus eurų, kai trečiosios įmonės pasiūlyta kaina buvo gerokai mažesnė – 225 eurai.

2019 metų pradžioje atliktas dar vienas viešasis pirkimas kūdikio kraiteliams įsigyti. Tiesa, perkamų vienetų skaičius gerokai didesnis – planuose numatytos 686 kūdikio kraitelės. Konkurse dalyvavo šešios įmonės, iš kurių dvi – ankstesnių konkursų laimėtojos “Prosapia” ir A.Šakalienės IĮ. Jos abi buvo pašalintos. Vienintelė Šiauliuose registruota įmonė “Concreta” pasiūlė 289,98 eurų kainą ir liko priešpaskutinė. Laimėjo “Korlėja” iš Vilniaus, vieną kraitelę įkainojusi 237, 85 Eur. Tad Šiaulių miesto administracijos direktorius Antanas Bartulis pasirašė 205 tūkst. Eur vertės sutartį dėl 686 vienetų kūdikių kraitelių.

2019 metų pabaigoje organizuotas viešasis pirkimas šiais metais gimsiantiems kūdikiams. Paskutiniu viešuoju pirkimu kūdikio kraitelėms teikti nelabai domėjosi verslo atstovai: konkurse dalyvavo vos trys įmonės: “Prosapia”, “A.Šakalienės” IĮ ir “Kotryna”. Viešojo pirkimo komisijai vienintelis atrankos kriterijus buvo mažiausia kaina. “Kotrynos” atstovai pateikė 150 eurų pasiūlymą, “A.Šakalienės” IĮ – 200 eurų, o “Prosapia” – 218 Eur vienai kraitelei.

Bet atsitiko pakankamai intriguojantis dalykas – abu mažiausias kainas pasiūlę tiekėjai buvo pašalinti iš konkurso. “Kotrynos” atstovai teigė, kad įmonė buvo pašalinta iš konkurso, kadangi Savivaldybės klerkams užkliuvo smulkmenos – neįtiko vienkartinės dėžės balta spalva ir termometras pasirodė ne taip supakuotas.

Tuo tarpu Aušrelė Šakalienė piktinosi, kad jos individualią įmonę pašalino, nes esą medžiaginis žaisliukas buvo vienu centimetru per mažas. Be to, ir kremas neva buvęs neekologiškas. Nors ji dievagojasi, kad kremas pirktas “Camelia” vaistinėje tikrai buvęs ekologiškas. Maža to, individualios įmonės direktorė metė šešėlį ant Socialdemokratų partijos – esą konkurentų įmonę proteguoja socdemai. Anot jos, spaudoje buvo paviešinti ryšiai tarp “Prosapia” direktorės Rasuolės Jasnauskienės ir partijos pirmininko Gintauto Palucko.

Tačiau “Prosapios” direktorė R.Jasnauskienė neigia bet kokias protekcijas ar bet kokį palankumą. “Mes tik pirmą kartą laimėjome nedidelės apimties konkursą. Vėliau pralaimėjome. Bet nesiskundėmė, o gerinome savo produktų kokybę. Jokių ryšių su partijomis neturiu. Tik iš Jūsų sužinojau, kas dar dalyvavo pirkime. Nežinojau, kokie pasiūlymai pateikti, kaip ir nežinojau, kad konkurentai pašalinti iš konkurso” – komentavo konkursą tūkstančiui kūdikių kraitelių tiekti laimėjusios įmonės vadovė.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų komisijos atstovės Jurgitos Makarienės nuomone, įmonių atstovai be reikalo piktinasi. Vyr. specialistė teigė, kad konkurso dalyvės “Kotryna” ir A.Šakalienės IĮ puikiai žino, dėl kokių priežasčių jos buvo pašalintos: “Visiems buvo paaiškinta, kokių techninės specifikacijos reikalavimų neatitiko. Žiūrėjome labai preciziškai, kad paskui nesulauktumėme šiauliečių skundų, kodėl vienaip parašyta, o visai kita yra”.

Keistai atrodo, kad sutarties preliminari suma yra 300 tūkst. eur, nors perkama 1000 vienetų po 218 eur. Valdininkė paaiškino 82 tūkst. eur neatitikimą: “Gal pašaliečiams ir kelia tam tikrų neaiškumų tokia sutarties vertė ir formuluotė, bet ten viskas yra labai skaidru”.

Tiesa, viešųjų pirkimų komisijos atstovė patvirtino, kad techninę specifikaciją viešųjų pirkimų komisijai teikė Civilinės metrikacijos skyriuje dirbančios specialistės. Sutapimas ar ne, bet tarp jų yra ir socialdemokrato Justino Sartausko sutuoktinė Jurga Sartauskienė. J.Sartauskas nuo 2011 iki 2015 metų buvo Šiaulių miesto meras. Nuo 2015 iki 2019 metų jis buvo miesto Tarybos narys.

žurnalistas, LŽS narys Marius Aleksiūnas

 

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia