Vytautas Mikalauskis: tarnystė velniui ir jezuistiški metodai

0
2061

Kol sveikatos apsaugos ministerijos specialistai džiaugėsi papilnėjusiomis piniginėmis ir meduoliai, atsiprašau, medaliais, kiti medikai skundėsi, jog dėl rekomendacijų dirbti ciklais, jų pajamos sumažėjo dvigubai. „Nesuprantu, dėl ko jie tas pajamas galėjo prarasti“, – nusistebėjo sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Nuo to ir pradėkime.

Pradžia

Beje, šis A. Verygos pastebėjimas ne anekdotas, o pacituotas iš žurnalo „Lietuvos puslapio“ pirmojo puslapio, tinkantis pradžiai. Vėliau ministras suko uodegą tvirtindamas, kad minėtos rekomendacijos paprasčiausiai – nugaišo. Tai įprasta ministro taktika naudojantis „durniuko programėlė“, kurią šiuo atveju galima apibūdinti Seimo nario Antano Matulo žodžiais: „dabar turime įdomią situaciją, kada pati ministerija, nustačiusi reikalavimus, terorizuoja gydymo įstaigas, kad šios atnaujintų paslaugas. O jų neįmanoma atnaujinti, nes, matyt, duotas pono žodinis pavedimas didelėms įstaigoms neleisti medikams dirbti antraeilėse pareigose.“ Ir tai tiesa. Pavyzdžiui, Radviliškio pirminės sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro psichologas turėjo iki liepos 1 dienos dirbti nuotoliniu būdu, nes atvykti į darbą antraeilėse pareigose neleido Panevėžio respublikinės ligoninės administracija.

Kartais verygiški šiurpinimai turi subtiliai užmaskuotas apraiškas, kurias įvardinčiau jėzuistiškomis, ir kurios vykdomos svetimomis rankomis.

Svetimos rankos

Šiandien kaip svarbų atminimą saugau 2018 metų balandžio mėnesio 3 dienos Šiaulių teritorinės ligonių kasos raštą Nr. S-1666. Prašau atkreipti dėmesį į tris paskutinius skaičius. Raštas skirtas dėl benzodiazepinų dariniams priskiriamų vaistų stebėsenos rodiklių. Jame buvo konstatuojama, kad 40 procentų pacientų benzodiazepinai buvo skirti ilgiau nei 8-12 savaičių (gydymas benzodiazepinais turi būti skiriami trumpiausią įmanomą laiką). Šiuo raštu gydytojai buvo įspėti, kad dėl pažeidimų skiriant minėtus vaistus bus nuo 2018 metų liepos 1 dienos perduoti kontrolės procedūroms. Šeimos gydytojai sureagavo žaibiškai ir visus benzodiazepinų vartotojus nukreipė pas psichiatrus. Radviliškio psichikos sveikatos centrą užplūdo raminamųjų vartotojai.

Tų pačių metų rugpjūčio mėnesį asmeniškai kreipiausi į Seimo narį Aurimą Gaidžiūną dėl tarpininkavimo su LR Sveikatos ministerija. Gavau atsakymą į paklausimą, iš kurio paaiškėjo, jog niekas neuždraudė gydantiems gydytojams skirti raminamuosius. Kadangi šie vaistai pasireiškia sedacija (vis didesnė tolerancija, didėjančios dozės, priklausomybė, perdozavimo tikimybė) rekomenduojamas trumpalaikis gydymas vis mažinant dozes. Rašte SAM viceministras Algirdas Šešelgis, atsižvelgdamas į situaciją, kai šeimos gydytojai pradėjo atsisakyti pacientams ilgą laiką vartojusiems benzodiazepinus (jei kas dar nesuprato – raminamuosius), pakartotinai skirti minėtus vaistinius preparatus ir siunčia juos konsultuotis pas gydytojus psichiatrus, pažadėjo sušaukti posėdį, kurio metu bus aptartas galimos priemonės dėl racionalaus ir saugaus benzodiazepinų vartojimo. Ministerijos paruoštas rekomendacijos medikus pasiekė 2020 metų vasarą. Šie tiek užtruko, o, be to, už visos šios istorijos lyg ir nesimato A. Verygos ausų.

Mano nuomone, pirma turėjo būti paruoštos rekomendacijos, o po to imtasi veiksmų, nes problematika – milžiniška.

Problemos mastai

Nemėgstu sausų skaičių, tad pateiksiu juos suapvalintus. Rajone yra apie 35 tūkstančiai gyventojų. Psichikos sveikatos centrą per metus aplanko apie 10 tūkstančių pacientų ir kitų interesantų. Tarp kas mėnesį mirusių asmenų, apie trečdalis gydėsi šiame centre. Prasidėjus problemoms dėl raminamųjų išrašymo, apie 3 tūkstančiai (galiu šiek tiek ir apsirikti) kreipėsi į Psichikos sveikatos centrą.

Paaiškėjo, kad pas mus šių centrinę nervų sistemą slopinančių vaistų vartojimas išaugo 2-3 kartus, tiek pat kartų mes lenkiame išsivysčiusias Vakarų Europos šalis. Vidutinė raminamųjų vartojimo trukmė veik 8 metai, nors benzodiazepinus rekomenduojama, išskyrus ypatingus atvejus, vartoti 2-4 savaites palaipsniui nutraukiant jų vartojimą. Čia įžvelgiu ir gydytojų kaltę, kurie negalvodami apie pasekmes metų metais skyrė šiuos vaistinius preparatus. Vartotojų (tiksliau, ligonių ar pacientų) nekaltinu, nes pagrindiniai vartotojai – senoliai, kuriems minėtas preparatas greitai „nurauna stogą“, sutrikdo kitas organizmo funkcijas ir sukelia priklausomybę, neretai ir mirtį. Tikriausiai kriminalinėse suvestinėse skaitote „rastas vyro (moters) lavonas be išorinių smurto požymių“. Negavę laiku dozės benzodiazepinų vartotojai patiria tą patį, ką ir kiti narkomanai abstinencijos laikotarpiu.

Tam, kad apsirūpintų reikiamu šių vaistų kiekiu, pas gydytojus registruojami ir artimieji. Teko girdėti gandų, kad kai kurie vartotojai įsigudrindavo vienos rūšies raminamųjų išsirašyti pas šeimos gydytoją, kitos rūšies – pas psichiatrą ir vartodavo juos vietoj ledinukų.

Dar kai kurie sugebėdavo prie raminamųjų pridurti alkoholio ir kai toks asmuo paskambindavo telefonu, buvo neįmanoma suprasti ką kalba raminamųjų-alkoholio mixo pavartojęs ligonis, nes nepajėgdavo apversti liežuvio. Charakteringas tokių vartotojų požymis – krauju pasruvusios akys (nuo minėtų preparatų trūkinėja akies kraujagyslės).

Liaudis nuo raminamųjų priklausomus priklausomus asmenis vadina proškininkais. Kai kurie vaistai yra miltelių pavidalo, o rusiškai milteliai – parašok. Atėjo metas apibendrinimui.

Apibendrinimas

Rašau jį neturėdamas daug vilties, kad apibendrinimą supras benzodiazepinų (raminamųjų – migdomųjų) vartotojai ir nuo jų priklausomi asmenys. Dažniausiai tai vienas ir tas pats. Visu pirma, raminamieji jokios konkrečios ligos negydo, o tik slopina centrinę nervų sistemą. Antra – raminamųjų pagrindiniai vartotojai tvirtina, kad be jų neužmiega ir nemiega, turi paprastą paaiškinimą. Su amžiumi miego poreikis mažėja, o dažnam aštuoniasdešimtmečiui pakanka ir 4 valandų miego (iš čia pasakojimai apie viską matančius ir nemiegančius kaimynus – pensininkus). Be to, miegoti po 12 ir daugiau valandų galėsite pasiekę paskutinę žmogaus involiucijos fazę – prieš mirtį, tad nesirinkite tarnystės velniui, kurio vardas – benzodiazepinai.

Radviliškio PSPC Psichikos sveikatos centro socialinis darbuotojas Vytautas Mikalauskas

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia