Šiaulių regiono savivaldybės – esminių pokyčių nėra

0
2582
Lietuvos savivaldybių indeksas 2019

Lietuvos laisvos rinkos institutas (LLRI) paskelbė 2019 metų visų Lietuvos savivaldybių indeksą. Dažna savivaldybė viešina tik palankius rezultatus, tačiau peržvelgus ekspertų įvertinimus, esminių teigiamų pokyčių Šiaulių regione nėra. Iš septynių apskrities savivaldybių tik Šiaulių miesto savivaldybė patenka į taip vadinamą didžiųjų savivaldybių grupę. Likusios šešios – Šiaulių rajono, Kelmės, Radviliškio, Pakruojo, Joniškio ir Akmenės – įtrauktos į mažųjų grupę, kurioje yra 54 savivaldybės. Reitingai sudaryti remiantis 2018 metų duomenimis.

Šiauliai – po kritimo stabiliai auga

Didžiausias apskrities miestas šiemet gavo 55 balus ir antri metai iš eilės liko treti didžiųjų savivaldybių grupėje į priekį praleidę Vilnių ir Klaipėdą, bet pralenkę Kauną. Panašus rezultatas buvo ir 2016 metais, kai gauti 54,9 balai. Šiaulių miesto savivaldybė, vadovaujama nepartinio mero Artūro Visocko, buvo gerai įvertinta biudžeto, mokesčių ir valdymo, administravimo srityse, gerai rūpinasi sveikata ir socialine rūpyba. Tačiau LLRI ekspertai mano, kad nepakankamas dėmesys skiriamas transportui, investicijoms, švietimui. Beje, didžiųjų miestų grupėje Šiauliuose daugiausiai reikėjo mokėti už vandenį ir nuotekas – 2,2 euro už kubinį metrą, kai vilniečiai mokėjo vos 1,12 euro.

Šiaulių rajonas -aukštesni įvertinimai nei miesto

Valstiečio Antano Bezaro vedama savivaldybė šiemet surinko 58 balus ir pakilo trimis pozicijomis aukščiau – į 19 vietą. Gerai įvertintos biudžeto ir administracijos sritis, kadangi mažas biurokratinis aparatas. Be to, savivaldybė sudaro palankias sąlygas investuotojams. Anot reitingo sudarytojų, Šiaulių rajono savivaldybė yra vienintelė, kurioje gyventojų skaičius išaugo 1 procentų, kai bendras vidurkis buvo 0,5 procento mažėjimas. Ne paslaptis, kad Šiaulių rajono savivaldybė yra žiedinė ir priklauso nuo Šiaulių miesto savivaldybės. Nors ekspertai neturi didelių pastabų Šiaulių rajonui, bet neskyrė aukštų balų, todėl politikai ir valdininkai turėtų analizuoti priežastis ir ieškoti sprendimų.

Joniškis – taip pat šoktelėjo

Į šiaurę nuo Šiaulių įsikūrusi Joniškio savivaldybė šiemet padarė didžiausią šuolį į viršų – iš pernai buvusios 46 vietos pakilo į 39. Tokį šuolį garantavo 4 balais didesnis įvertinimas negu pernai – 51. Palyginti su kitomis savivaldybėmis, geria buvo įvertintos komunalinių paslaugų, biudžeto, turto valdymo ir administracijos sritys. Taip pat geru žodžiu paminėta, kad nesudarinėjo vidaus sandorių bei savivaldybės keleivių vežimo, daugiabučių administravimo, centralizuoto vandens šildymo ir šilumos tiekimo įmonės dirbo pelningai. Nemažai pastabų sulaukė ne tik investicijų srityje. Ekspertams kliuvo savivaldybės socialiniai rodikliai.

Radviliškis – krito žemyn, bet įvertinimo balas kol kas aukščiausias

Po svaigaus kilimo iš 22 antros vietos 2016 metais į 6 vietą 2018 metais, konservatoriaus Antano Čepononio vedama savivaldybė šiemet krito devyniomis pozicijomis žemyn – į 15 vietą. Tiesa, tai lėmė vos vienu balu mažesnis įvertinimas nei pernai. Po 60 balų taip pat surinko Neringos ir Kėdainių savivaldybės. Kol kas tai geriausias įvertinimas visoje apskrityje. Nors gerai įvertintas biudžetas, tačiau skolos nebeturėjimas nebeduoda tokio efekto kaip pernai ar užpernai. Ekspertai taip pat gerai vertina, kad Radviliškyje kone viskas perleista į privačias rankas, tačiau mokestinė bazė ir ypatingai žemas gyventojų verslumas pakiša koją.

Akmenė – daugiausiai pozicijų praradusi apskrityje

Socialdemokrato Vitalijaus Mitrofanovo vedama Akmenės savivaldybė į 37 vietos šiemet nukrito į 49 vietą, nors tai nėra žemiausia pozicija apskrityje. Su 48 balais Akmenė rikiuosi greta Kelmės rajono savivaldybės. Visos apskrities savivaldybių merai su baltu pavydu žiūri į Akmenės rajono pritrauktas investicijas, tačiau kitose srityse jiems reikia gerokai pasistengti. LLRI ekspertams akį rėžia tai, kad paslaugos perkamos nekonkurencingai, kadangi sudaromi vidaus sandoriai. Taip pat nepatinka aukšta mokestinė bazė nekilnojamam turtui ir žemei, ypač apleistiems pastatams ir nenaudojamiems žemės sklypams.

Kelmė – reitingų apačioje

Nors kelmiškiams buvo skirta tiek pat balų, kaip ir pernai bei užpernai – 48, bet socialdemokrato Vaclovo Andriulio vadovaujama savivaldybė iš 42 vietos smuktelėjo į 50 vietą. Tai vienas didžiausių pozicijų praradimų reitingų lentelėje lyginant su apskrities savivaldybėmis. Skirtingai nuo Akmenės rajono, Kelmė negali pasigirti investicijomis. Koją taip pat kiša nedarbo lygis. Taip pat neypatingai stengiamasi dėl gyventojų. Bet neblogai buvo įvertintas biudžetas ir administracinis valdymas.

Pakruojis – ne tik apskrities, bet ir Lietuvos dugne

Socialdemokrato Sauliaus Margio vedami pakruojiečiai yra 51 vietoje iš 54 savivaldybių. Tačiau mero kaltinti nereikėtų, kadangi jis išrinktas tik 2019 metų pradžioje. Pakruojo savivaldybė geriau nei vidutiniškai buvo įvertinta tik biudžeto srityje. Ekspertai turi kone visose srityse pastabų: mažas ekonominis aktyvumas nulemtas aukštų mokesčių, gyventojams nepalanki vieta, valdymas netinkamas. Žinoma, investicijos rajone padidėjusios, tačiau nedaro esminio poveikio LLRI įvertinimui.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia