Šiukšlių kalnai po Vėlinių: konteineriuose aptinkama net antkapių

0
845
Palyginus su ankstesniais metais, šiemet artėjant Vėlinėms prekybininkai stebi rekordiškai į viršų šoktelėjusius kapų žvakių ir dekoratyvinių puokščių pardavimus.

Norintiems per Vėlines prisiminti mirusiuosius, bet nepakenkti gamtai, specialistai pataria rinktis būtent aplinkai draugiškas žvakeles, kurių dėklus galima panaudoti keletą kartų vis įdedant naują žvakę.

Norint, kad ant kapo kuo ilgiau būtų įžiebta šviesa, nebūtina statyti dešimties žvakelių, galima nupirkti vieną, tačiau degančią ilgesnį laiką – 36 valandas ar net ilgiau.

Primenama, kad kapuose, kaip ir kitur, lankytojų prašoma rūšiuoti. Tai padės po Vėlinių dienos išvengti kalnų kapuose susidariusių atliekų. Svarbu, kad žaliosios atliekos nebūtų sumaišytos su plastikiniais ir stikliniais žvakių indeliais, metaliniais dangteliais ar gėlių krepšelių ir vainikų konstrukcijomis, nes po Vėlinių specialistams tenka nudirbti milžinišką darbą bandant paskirstyti, kurios atliekos turėtų keliauti į kompostavimo aikšteles, o kurios – į perdirbimo įmones ar sąvartyną. Neretai žmonės pasielgia neapdairiai, tad atliekų konteineriuose aptinkama net antkapių.

Jei prie kapinių rūšiavimui skirtų konteinerių nėra, atliekas reikėtų išsivežti ir išrūšiuoti į prie namų ar gyvenvietėje esančius konteinerius.

Vėlinių metu atliekų kiekis kapinėse išauga iki 100 tonų, ir didžioji dalis, teisingai rūšiuojant, gali būti perdirbama.

“Pirmiausia, reikėtų atskirti žaliąsias atliekas – lapus, gėlių likučius, šakas ir pan., kurias nedera mesti į bendrus ar antrinių žaliavų konteinerius. Jomis atsikratyti reikia žaliųjų atliekų konteineryje ar joms skirtoje kompostavimo aikštelėje, kitaip, patekusios į bendrus konteinerius, šios atliekos sukelia nemalonius kvapus ir nėra tinkamos šalinti sąvartynuose. Taip pat reikėtų atskirti antrines žaliavas – stiklo pakuotės, plastiko pakuotės, metalo pakuotės, popieriaus bei kartono, ir jas išmesti į tam skirtus rūšiavimo konteinerius. Tik likusios atliekos (žvakių liekanos, išdegusios žvakidės, vainikų kaspinai, kempinės ir pan.) turėtų keliauti į mišrių komunalinių atliekų konteinerius”, – teigia VŠĮ “Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras” Rinkliavos administravimo ir paslaugų kontrolės tarnybos konsultantė Monika Šarnienė.

Pasak ŠRATC atstovės, Situacija Šiaulių regione po truputi gerėja, tačiau vis dar didžioji dalis žmonių renkasi kapų puošybai sprendimus, kurie netausoja aplinkos, todėl prašome priimti ekologiškesnius sprendimus ir naudoti žvakes (minimalų jų kiekį), kurių pakuotes vėliau galima naudoti dar kartą ar perdirbti, dirbtines gėles keisti gyvomis.

PALIKTI KOMENTARĄ

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia